Soarta CD-ului în generația streaming

Dintotdeauna am fost adeptul unei librarii offline sau a colecției de CD-uri / vinyl. Să posedăm lucruri sau obiecte este in natura nostră. O spune însăși expresia: “al meu”, “a mea”: casa mea, mașina mea etc Personal, cred în instinctul uman de a poseda un obiect fizic, iar senzația este incomparabilă cu cel in care închiriezi muzica pentru 4€/lună. Este doar un miraj. Este mult mai ieftin? Clar, DA! Însă mulți ignoră următorul aspect: nu deții muzica și deci, nu

Continue Reading

Facebook și colectarea de date

Cumva nu mă miră această știre atâta timp cât noi folosim un serviciu gratuit, unde ne putem posta viața fără limită de trafic sau spațiu. Ba chiar îl ajutăm pe Zucc să ne contureze mai bine profilul.   Încă un motiv pentru care îmi păstrez apartenența la iOS, deși cred că lucrurile se întâmplă cross-platform, dar în cazul de față avem de-a face cu o colectare a unui call registry. Such a good day for Android users, haha! Facebook Admits

Continue Reading

La control în RATB

Eh, asta-i bună! Iar s-au răzgândit cerurile ca în loc de soare, să ne bage în program un session cu ceva fulgi timizi, amestecați în lacrimi de nori. Trecand peste momentul poetic, totul ar fi fost perfect normal în prognoza lui Busu, însă nu mă pot obișnui deloc cu agitația creată în astfel de circumstanțe. Ei și în drum spre activitățile zilei, decid să iau un tramvai căci vântul și fulgii nu par să fie în armonie cu starea mea

Continue Reading

Hai să fim conștienți!

Într-o țară în care 2% dintre cetățeni au probleme grave la “mansardă”, aceștia umblă liberi pe străzi cu riscul de a se întâmpla tragedii cumplite precum cea de la metrou. În loc să luăm măsuri, și să fim conștienți de oamenii cu probleme, noi râdem de ei și îi viralizăm în clipuri video. Este ceea ce eu numesc karmă colectivă, iar pentru a fi mai conștienți ar trebui să încetăm să fim superficiali. E nevoie deci, să ne hrănim spiritul

Continue Reading

Sărbătorile vin

Fiind vizibil asaltat de tot gerul, lerul și tot ce se mai arată pe străzi sau prin mall-uri, aș vrea să subliniez că spiritul Sărbătorilor pare la fel de fals precum bucuria provocată de luminițele de pe Magheru. Grație consumerismului unui capitalism de stat multilateral dezvoltat, mă simt anesteziat de Moș Crăciuni de ciocolată în magazine încă din noiembrie, brazi și muzică de sezon. Cu toate astea eu încă mai sper ca într-un univers paralel să existe această stare de

Continue Reading

Nostalgii, muzică și alte bucurii

Ascultam mai devreme o melodie, care m-a dus cu gândul la copilărie, având niște flash-uri destul de clare. Este foarte interesant cum muzica joacă un rol atât de important in viața noastră și cum poate fi construi “etichete” față de care se asociază trăiri, senzații vizuale sau olfactive. Copil fiind, îmi dezvoltasem o mică dependență pentru muzica de la radio sau TV, așadar era lucrul de care m-am înconjurat încă de mic. Când peste tot se vorbea de faptul că

Continue Reading

Site Footer