Piața Alba-Iulia poate fi Piața Albacher

Piața Alba Iulia: o axă trasată cu rigla în anii ’80, când centrul civic trebuia să arate că totul merge în linie dreaptă. În capăt, fix pe centru, pe coronamentul unui bloc, o reclamă la Albacher stă cocoțată de ani buni (cel puțin din 2009) și este vizibilă din depărtare încă de la Biblioteca Națională. Așa că aș propune să schimbăm numele zonei în Piața Albacher.

În jurul ei? Alte reclame la cazino și jocuri de noroc. Bere + pariuri = combo urban perfect. În rest, inserțiile astea agresive se agață de blocuri ca niște fantome vizibile din toate colțurile pieței. Bucureștiul, ce să mai, e un oraș în care publicitatea are mai multă constantă decât arhitectura.

Și concluzia? Dacă vrei să găsești centrul pieței, urmărește lumina reflectoarelor de la Albacher. Restul.. e doar decor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer